Zahradní trendy pro rok 2025
Rok 2025 přináší do světa zahradní architektury perspektivy zaměřené především na harmonii s přírodou. Hlavními tématy jsou udržitelnost, inovace a nové způsoby propojení s přírodou. Zahrady jsou nejen krásné, ale i funkční – klade se důraz na ekologické materiály, chytré technologie a design, který podporuje biodiverzitu. Inspirací pro tyto myšlenky bývá každoročně Chelsea Flower Show, nejprestižnější zahradnická výstava na světě, kterou každoročně pořádá Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) v Londýně. Již tradičně nastavila laťku opravdu vysoko a představila vize, jež budou formovat svět zahradní architektury v nadcházejících měsících.
Trvalá udržitelnost na prvním místě
Nepřekvapivě se letos věnovala velká pozornost ekologickým otázkám a udržitelnosti. Klíčovým tématem byla adaptace zahrad na klimatické změny, zejména na extrémní jevy jako záplavy, sucha a náhlé nevyzpytatelné změny, se kterými se poslední roky potýkají i české zahrady. Tyto výzvy reflektovaly návrhy mnoha klíčových zahrad. Udržitelnost už není pouze trendem, ale stala se pilířem budoucího designu. Zahrady se tak proměňují v ekologicky funkční prostory využívající obnovitelné lokální materiály, chytré technologie a snaží se maximální podporu biodiverzity.
Klimatické změny a jejich důsledky, jako jsou povodně nebo sucha, dávají směr inovativním návrhům, které reagují na aktuální environmentální výzvy. Ožívají koncepty jako dešťové zahrady, zelené střechy a plochy zlepšující vsakování vody. Kombinace moderních technologií a designu vytváří zahrady, které jsou odolné, přátelské přírodě, podporují biodiverzitu, jsou energeticky efektivní a zároveň okouzlující. Udržitelná zahradní architektura pro rok 2025 je jasnou odpovědí na globální potřebu respektovat přírodu, minimalizovat dopad člověka na planetu a přinést harmonii mezi moderním světem a životním prostředím.
Hospodaření s vodou
Letošní Chelsea Flower Show se nesla ve znamení vody a vodních prvků, které se objevovaly v mnoha podobách napříč výstavními zahradami. Designéři tak reagovali na rekordně deštivou zimu a jaro, stejně jako na extrémně suchá předešlá léta a zaměřili se na efektivní zadržování, využití a celkové hospodaření s dešťovou vodou. Vodní prvky byly ztvárněny různorodě – od jemného zurčení přírodních potůčků, jezírek, vodních mís a originálních nádrží, až po dramatické, mimozemsky vypadající trychtýře v The WaterAid Garden, které přiváděly vodu dolů do jezírek a bažin v zahradě.
Zahrada jako místo pro setkávání
Zahrady mohou být nejen klidnými útočišti pro chvíle rozjímání a odpočinku o samotě, ale také místy, která nám nabízí ideální prostor pro setkávání s rodinou a přáteli. Tato myšlenka byla na Chelsea Flower Show zdůrazněna hned v několika projektech. Setkali jsme se zde například se symbolickou lavičkou přátelství, která představovala prostor, kde se lidé mohou setkávat, hovořit a vytvářet vazby s přírodou i mezi sebou navzájem. Další zahrady pak byly zaměřené na rodiny a vytvoření prostoru, který by podporoval konverzaci a vytváření společných vzpomínek napříč generacemi. Společným prvkem všech těchto projektů bylo důmyslné využití posezení na zahradě. Klíčové bylo vytvořit různé zóny, kde si lidé mohou pohodlně sednout, propojit se s okolím i mezi sebou a vnímat krásu přírody. Zahrady tak ukazují, jak může být příroda prostředníkem ke vzájemnému porozumění a hlubšímu propojení mezi lidmi.
Kombinace uklidňující zelené s radostnými akcenty
Chelsea Flower Show 2024 přinesla jak klid a pohodu v jemných odstínech zelené a bílé, tak radost a energii díky kontrastům oranžových, fialových a růžových tónů. Tyto trendy lze snadno přenést i do domácích zahrad a vytvořit tak harmonické a živé prostředí.
- Uklidňující palety: Zahrady byly plné minimalistických a klidných barevných palet, které zahrnovaly bílé, krémové a zelené tóny. Tyto jemné odstíny byly doplněny chladnými barvami, jako je světle modrá, citronová, lila a růžová. Výrazným příkladem byla zahrada The National Garden Scheme s motivem zahrady na okraji lesa a výsadbou rostlin odolnějších vůči suchu jako např. ostřice ošimenská ‘JS Greenwell’, kosatec sibiřský ‘White Swirl’, náprstník červený, srdcovka nízká ‚Aurora‘, nebo jarmanka větší ‘Star of Billion’. Paleta rostlin byla vybrána tak, aby si poradila s jílovitou půdou náchylnou k vysychání, která odráží nejen aktuální klimatické podmínky, ale i problémy mnoha českých zahrad.
- Výrazné teplé odstíny: Druhou výraznou stránkou barevné palety byly teplejší tóny – mandarinková, broskvová, oranžová a žlutá. Tyto barvy dodávaly výsadbám hloubku a energii. Oblíbené rostliny zahrnovaly např. kuklík ‚Pretticoats Peach‘, úpolín čínský ‚Golden Queen‘, lichořeřišnici a řebříček obecný ‚Terracotta‘. Tyto odstíny byly často kombinovány se světle modrými trávami nebo kosatci, což vytvořilo nápadné kontrasty s nádechem středomořského stylu.
- Kombinace zeleně s barevnými akcenty: Zeleň byla základem mnoha zahrad, kde působila jako klidné pozadí pro výrazné barevné prvky. The Octavia Hill Garden kombinovala zelené odstíny se žlutými kosatci, oranžovými kuklíky a pryskyřníky velkými ‘Grandiflorus’. The Panathlon Joy Garden zase vynikla tmavě fialovými historickými růžemi ‚Cardinal de Richelieu‘, svítivě růžovými šalvějemi ‘Neon’ a oranžovými liliochvostci Eremurus ‘Cleopatra’.
- Zemité tóny a přírodní materiály: Barevné trendy se odrazily nejen ve výsadbách, ale také v použitých materiálech. Zahrady často využívaly zemité odstíny oranžové, terakotové a pískové ve štěrku, cihlách, dlažbách a květináčích, čímž přirozeně zdůrazňovaly strukturu záhonů a poskytovaly vizuální propojení mezi rostlinami. Cihlové a keramické prvky, jako jsou chodníky, terasy nebo okraje záhonů, dodávaly zahradám pocit stability a rustikálního šarmu. Tyto trendy potvrzují, že volba materiálů není jen otázkou praktičnosti, ale také klíčovou součástí celkového designu zahrady.
Křivky a oblé linie
Omezený prostor výstavních zahrad byl efektivně a důvtipně využit pomocí plynulých křivek. Místo krátkých a přímých tras se tak návštěvníci vydávali na cestu po ladně zakřivených dřevěných stezkách, které přirozeně nabádaly ke zpomalení a prodloužení zážitku z objevování všech krás zahrad. Tento přístup lze využít i v klasických menších zahradách. Zakřivené cesty a oblé linie záhonů dokážou opticky zvětšit prostor a poskytnout pocit otevřenosti. Díky tomuto vizuálnímu triku se vaše zahrada stane nejen místem odpočinku, ale i inspirativní cestou k prozkoumávání.
Text: Ing. Petra Švecová
Foto kredit: RHS / Neil Hepworth / Sarah Cuttle / Tim Sandal (© RHS)